Ameliyatsız Radyoaktif İyot

Ameliyatsız Radyoaktif İyot I-131 Tedavisi

Bu tedavi yönteminde; hastaya ağız yoluyla, sıvı veya bir kapsül şeklinde radyoaktif iyot (I-131) uygulanır. Uygulanan radyoaktif iyod I-131; tiroid bezesinin tiroit hormonu üretme metabolizması içine girerek tiroid bezesinde ve/veya tiroid sıcak hiperaktif nodülünde hapsolur, tiroid bezesini ve/veya tiroid sıcak hiperaktif nodülünü “yakar” ve “eritir”. 

Uygulama seçici (selektif) bir tedavi yöntemidir. Radyoaktif iyot I-131 içinde bulunan iyot isimli element, sadece tiroid bezesi tarafından kullanılan bir madde olduğu için diğer organ ve dokularda kalıcı hasarlar yapmaz.

Zehirli guatr Graves hastalığı tedavisinde ve zehirli guatr hiperaktif sıcak nodül tedavisinde; yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hastanın bu ilacı almadan önce aç olması önerilir. 

Hamilelere uygulanamaz.

Ameliyatsız radyoaktif iyot I-131 tedavisinden sonra; radyoaktif iyot I-131 tarafından “yakılan” ve dolayısıyla azalan tiroid dokusu miktarı nedeniyle hastanın kanındaki tiroit hormon düzeyi düşer, kısmi veya tam tiroit hormon yetmezliği hipotiroidi durumuna girer. Bu nedenle radyoaktif iyot I-131 tedavisinden sonra hastanın bir süre veya ömür boyu tiroid hormon ilacı kullanması gerekebilir.

 

Not: Bu sayfa güncellenebilir, bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, ilaveler olabilir.

 

Anasayfaya dön...