İyot Eksikliği Nedeniyle Ortaya Çıkan Tiroit Hormon Yetmezliği Hipotiroidizm

Tiroid isimli organın tiroit hormonlarını üretebilmesi ve sağlıklı bir organ olarak kalabilmesi için yeterli iyot, çinko ve selenyum isimli elementlere ihtiyacı vardır.

Bazı coğrafi bölgelerde havada, suda ve toprakta bulunan iyot miktarı düşüktür. Özellikle deniz seviyesinden yüksekte, yayla ve dağlık bölgelerde iyot eksikliği sık görülebilir.

Dünyada iyot eksikliği görülen ülkelerin sayısı her geçen yıl artmaktadır. İnsan nüfusu arttıkça iyot eksikliği daha sık görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle, Türkiye dahil bir çok ülke iyot eksikliğini yok etmek için toplu iyot zenginleştirme programları uygulamaktadır. Bu uygulamaların başında da tuzlara iyot takviyesi yapılmasıdır (iyotlu tuz kullanımı).

İyot eksikliği olan bölgelerde aynı zamanda toprak ve suda selenyum ve çinko eksikliği de beraber görülmektedir.

İyot eksikliği olan bölgelerde yaşayanlarda; tiroid isimli organ yeterli tiroit hormonu üretememekte ve takiben de hacim olarak büyümektedir. Bu süreç devam ettiği takdirde tiroit içinde nodül gelişmektedir. Bu bölgelerde guatr yaygın olarak görülmektedir (endemik guatr bölgesi).

İyot eksikliği olan bölgelerde tiroid kanserleri de daha sık görülektedir.

İyot eksikliği nedeniyle ortaya çıkan tiroid hormon yetmezliği hipotiroidi teşhisi için;

  1. Muayene,
  2. Tiroit hormonlarının ölçümü,
  3. İdrarla atılan iyot ölçümü
  4. Tiroit ultrasonografisi,
  5. Tiroit sintigrafisi

uygulanabilir.  Ancak diğer tiroit hastalıklarından ayırt etmek için (ayırıcı tanıda) başka bazı ilave testler ve incelemeler de yapılabilir.

İyot eksikliği nedeniyle ortaya çıkan tiroit hormon yetmezliği hipotiroidizm tedavisi için:

  1. Tiroit hormonu içeren ilaçlarla tedavi,
  2. Radyoaktif İyot I-131 Ameliyatsız Tedavi (hipertiroidi zehirli guatr oluşmuş ise),
  3. Cerrahi Tedavi (ameliyat) (guatr hacmi çok büyük ise, hipertiroidi zehirli guatr oluşmuş ise),
  4. Ameliyatsız Uzun Süreli İlaçla (anti-tiroit ilaçlar, antitiroid ilaçlar) Tedavi (Hipertiroidi zehirli guatr oluşmuş ise).

uygulanabilir. Ancak hastanın klinik durumuna göre ilave tedaviler de uygulanabilir.

İyot eksikliği nedeniyle ortaya çıkan tiroit hormon yetmezliği hipotroidizm olan hastaların uzman hekim kontrolünde ve yakın takibinde olması gerekir.

 

Not: Bu sayfa henüz tamamlanma, güncellenme aşamasındadır. Bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, eklemeler olabilir.

 

Anasayfaya dön...