Papiller Tiroid Kanserleri

Papiller Tiroid Kanserleri

En yaygın tiroid kanseri türü; tiroid papiller kanseridir. Bir çok hastada hiçbir şikayete neden olmadan ortaya çıkar. Tiroid çevresindeki boyun lenf düğümleri, yağ tabakası, damarlar ve kaslara yayılım (metastaz) gösterebilir.

Ancak; koltuk altındaki lenf düğümleri, akciğerler, akciğerler arasındaki boşluğa (mediasten’e) ve daha uzak bölgelere de yayılabilir (metastaz yapabilir).

Bazı hastaların tiroid papiller kanseri dokusunda özel genetik değişimler ve işaretler saptanırken hastaların çoğunda genetik özellik yoktur. 

Genel mesleki anlayış olarak; papiller troit kanserleri hastayı öldürmeyen, kolay tedavi edilen, uzak organ ve dokulara yayılmayan (metastaz yapmayan) kanserler olarak kabul edilir. Ancak, teşhisten sonra çok hızlı seyreden, uzak organ ve dokulara yayılan, tedavilere cevap vermeyen veya başından itibaren tedavi imkanı hiç bırakmayan ölümcül papiller troid kanserleri de görülmektedir.

Tiroid papiler kanseri tanısı (teşhisi) için: 

•    Muayene, 
    Troid ultrasonografisi, 
•    Troid sintigrafisi, 

    Kanda tiroid hormonları ve tiroit oto-antikorları ölçümleri, 
•    Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi,
uygulanır. Ancak diğer tiroit hastalıklarından ayırt etmek için (ayırıcı tanıda) başka bazı ilave testler ve incelemeler de yapılabilir.

Tiroid papiller kanseri tedavisi 

Troid papiller kanserleri; ameliyatla tiroid isimli organın ve çevresindeki lenf düğümlerinin tümüyle çıkarılması ve ameliyattan sonra radyoaktif iyot tedavisi (I-131 tedavisi) uygulaması ile tedavi edilir. Bu tedavilerden sonra hastanın ihtiyaç duyduğu troid hormonları ağız yoluyla hap şeklinde verilir. Ancak hastanın klinik durumuna göre ilave tedaviler de uygulanabilir.

Tiroid papiller kanseriyle ilgili olarak, son yıllarda daha muhafazakar cerrahi tedavi şekilleri ve hatta daha sınırlı radyoaktif iyot I131 uygulama seçenekleri öneren yayınlar ve araştırmacılar mevcuttur.

Tedavi Sonrası Takip

Tiroid papiller kanseri hastalarının uzun süre uzman hekim takibi ve kontrolü altında bulunması gerekir. Bu süre içinde hastanın ihtiyaç duyduğu ve kullandığı tiroid hormonlarının ince ayarı yapılır, kanserin nüks edip etmediği;

•    Kanda tiroglobulin ölçümü, 
•    Tiroit ultrasonografisi,
•    Gerektiğinde iyot-131 (I-131) tüm vücut tarama ile araştırılır. 

Bu takip bazı tiroit papiller kanseri hastalarda ömür boyu sürerken, diğer bazı hastalar 5 yıl takipten sonra uzun aralıklı kontrol şartı ile takipten çıkarılabilir.

 

Not: Bu sayfa güncellenebilir, bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, ilaveler olabilir.

 

Anasayfaya dön...