ULUSLARARASI BİLİM ENDEKSLERİNDE GÖRÜNEN KAYIT BİLGİLERİ

Bir bilim insanının uluslararası kredibilitesi, güvenilirliği ve tanınırlığı ancak uluslararası bilim endekslerindeki kayıtlarıyla ortaya çıkar. Zira, bu kayıt bilgileri bütün dünyadaki akademisyenlere açıktır, yanlış bilgi verme imkanı yoktur; yanlış bilgi verilmesi durumunda o branşta uluslararası akademik camiada ciddi küçültücü eleştirilere maruz kalınır.

Bu akademik ve bilimsel endekslerin çoğunda, endekse giren kişilerin kontrol ve değiştirme yetkisi yoktur.  Dr Cumali Aktolun'un belli başlı saygın bilim endekslerindeki kayıtlı bilgileri aşağıdadır. Şeffaflık açısından bu bilgilerin sunulması esastır. Çünkü günümüzde sosyal medya ve görsel-yazılı medya aracılığı ile abartılı (hatta sahte; fake) akademik profillerin oluşturulması maalesef mümkün olabilmektedir. İşte, bu nedenle, bilim insanlarının ''sosyal medyası'' aşağıdaki bu bilim endeksleri olarak kabul edilmektedir.

Bilim insanlarının ne kadar çok araştırma yaptığı ve ne kadar çok makale yayınladığı elbette önemli olmakla beraber, asıl önemli olan, yapılan araştırma ve yayınlanan makale ve kitapları uluslararası akademik camiada kimin ne kadar dikkate aldığıdır. Bu dikkate alınmanın ölçüsü de başka uluslararası araştırmacı, akademisyen ve bilim insanlarınca ilgili kişinin araştırma, makale ve kitaplarına yapılan atıf (citation) sayısıdır. 

Bu atıf (citation) sayısı ile h-index ve i-10 index dahil bazı önemli endeksler oluşturulmuştur. Bu endeksler, günümüz akademik dünyasında bir derecelendirme, kıymetlendirme ve değerlendirme kriteri olarak dikkate alınmaktadır.

 

Uluslararası Bilim Endeksleri:

 

ORCID: 0000-0002-6245-9349; https://orcid.org/0000-0002-6245-9349 

 

Scopus Author ID: 56356834500; https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=56356834500

 

Researchgate: Cumali Aktolun, Aktolun C, Aktolun; 

https://www.researchgate.net/profile/Cumali_Aktolun  

https://www.researchgate.net/profile/Cumali_Aktolun2

 

Google Scholar: Cumali Aktolun, Aktolun C, Aktolun; h-index: 19; i10-index: 26; Toplam Yapılan Alıntı (Citation) Sayısı (Temmuz 2020 itibarıyle): 1585. 

https://scholar.google.com/citations?user=_MLLIZkAAAAJ&hl=en

 

Pubmed: Aktolun C; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=aktolun

 

Not: Bu sayfa henüz tamamlanma, güncellenme aşamasındadır. Bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, eklemeler olabilir.

 

Anasayfaya dön...