Radyoaktif İyot I-131 Ameliyatsız Tedavi Sonrasında Ortaya Çıkan

Tiroit Hormon Yetmezliği Hipotiroidizm

Sıcak hiperaktif nodül zehirli guatr ve Graves hastalığı hipertiroidi tedavisi için uygulanan radyoaktif iyot I-131 ameliyatsız tedavi sonrasında; tiroid isimli organın az bir kısmı veya tamamı “yakılır” ve tiroid hormonu üretemez duruma gelir.  Radyoaktif iyot I-131 ameliyatsız tedaviden 1-3 ay sonra hastaların kanında tiroid hormonu düşmekte ve TSH hormonu yükselmektedir (hipotiroidi, hipotiroidizm). Bu durum, uygulanmış olan radyoaktif iyot I-131 tedavisinin başarılı olduğunun işaretidir.

Radyoaktif iyot I-131 tedavisinden sonra yapılacak muayenede; hastanın düşen tiroid hormonunu normale getirmek ve yükselen TSH seviyesini bastırmak için hastaya devamlı kullanım için tiroid hormon tableti verilmelidir. Aksi halde, bu hastalarda geriye kalan tiroit dokusu yükselen TSH hormonunun devamlı uyarısı altında kalır, bazı olumsuzluklar yaşanabilir.

Bazı hastalarda radyoaktif iyot I-131 tedavisi ile tiroid dokusunun az bir kısmı, diğer bazı hastlarda ise tiroit dokusunun tamamı yakılmış olabilir.

Radyoaktif iyot I-131 ameliyatsız tedavisinden sonra tiroid isimli organın az bir kısmı yakılmış ve  tiroit homonu üretemeyecek duruma gelmişse; bu hastalarda, 1-3 ay içinde kandaki tiroid hormon seviyesi kısmen düşer, TSH seviyesi yükselir (subklinik hipotiroidi, subklinik hipotiroidizm). Bu durum uygulanmış olan radyoaktif iyot I-131 tedavisinin başarılı olduğunun da işaretidir.

Tedavi sonrasında yapılacak kontrol muayenesinde; TSH seviyesini normal seviyeye indirmek için hastaya devamlı kullanım için tiroid hormon tableti verilmelidir. Aksi halde, bu hastalarda yükselen TSH etkisi ile radyoaktif iyot I-131 tedavisinden sonra kısmen sağlam kalan tiroit dokusu büyüyerek troid hormonu üretme kapasitesine kavuşabilir, radyoaktif iyot I-131 tedavisi uygulamaya neden olan tiroid hastalığı tekrarlayabilir, nüksedebilir.

Radyoaktif iyot I-131 ameliyatsız tedavisinden sonra tiroid bezesinin tümü yakılmış ve tiroit hormonu üreteme fonksiyonunu kaybetmiş ise; hastanın kanındaki tiroit hormon seviyesi hızla düşer, TSH seviyesi hızla yükselir (hipotiroidi, hipotiroidizm). Bu durum uygulanmış olan radyoaktif iyot I-131 tedavisinin başarılı olduğunun da işaretidir.

Radyoaktif iyot I-131 ameliyatsız tedavi sonrasında ortaya çıkan hipotiroidi tiroid hormon yetmezliğinin tanısı için; hastanın kanındaki tiroid hormonları T3 ve T4 ve TSH isimli hormonun ölçülmesi gerekir.

Bu nedenle radyoaktif iyot I-131 ameliyatsız tedavisinden 1 ay sonra tiroid hormon tableti verilerek hastanın kanında normal düzeyde tiroid hormonu bulunması sağlanmalıdır. Aksi halde hastada hipotiroidizm yani troid hormon yetmezliğinin bütün şikayet ve belirtileri ortaya çıkar.

Radyoaktif İyot I-131 ameliyatsız tedavi sonrasında ortaya çıkan hipotiroidi tiroid hormon yetmezliğinin tedavisi ömür boyu sürebilir ve bu tedavi sırasında hastanın seyrek aralıklarla da olsa düzenli doktor takibi ve kontrolü gereklidir.

 

Not: Bu sayfa henüz tamamlanma, güncellenme aşamasındadır. Bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, eklemeler olabilir.

 

Anasayfaya dön...