Ilık (Normoaktif, Cold) Tiroit Nodülleri

Ilık (Normoaktif, Cold) Tiroit Nodülleri

Ilık tiroit nodüllerine, tiroid normoaktif nodülleri denir. Ilık (normoaktif) troid nodülü teşhisi, sadece tiroit sintigrafisi ile konulur. Yani, ılık (normoaktif) tiroit nodülü, aslında sintigrafik bir tanıdır. Bu tür ılık normoaktif tiroit nodüllerinde; tiroit sintigrafisinde nodülün fonksiyon düzeyi, çevresindeki tiroit dokusu ile aynı düzeydedir (ne az, ne fazla). Aslında tiroid ultrasonografisi ile korelasyon yapılmazsa, ılık normoaktif tiroid nodülünün tiroit sintigrafisinde seçilebilmesi çok güçtür.

Normoaktif ılık tiroit nodülü, tiroid hormon bozukluklarına neden olmaz, ancak, bazen tiroit hormon bozukluklarına (hipotiroidi veya hipertiroidi) eşlik edebilir, birlikte görülebilir.

Normoaktif ılık tiroit nodülünün kanser riski; %5’tir.

Ilık normoaktif troit nodülünün teşhisi (tanısı) için ; 

•    Muayene, 
•    Tiroit hormonlarının ölçümü, 
•    Tiroid ultrasonografisi, 
•    Tiroit sintigrafisi, 
•    Tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi TİİAB
uygulanır. Ancak diğer tiroit hastalıklarından ayırt etmek için (ayırıcı tanıda) başka bazı ilave testler ve incelemeler de yapılabilir.

Ilık normoaktif troid nodüllerinin tedavisinde;

•    Cerrahi Tedavi (ameliyat),
•    Pasif takip
uygulanır. Ancak hastanın klinik durumuna göre ilave tedaviler de uygulanabilir.

Ilık Normoaktif Tiroit Nodülü İçin Cerrahi Tedavi (Tiroid Ameliyatı)

Cerrahi tedavi yani tiroit ameliyatı; ılık normoaktif troit nodüllerinin tedavisinde yaygın uygulanan bir yöntemdir. 

Ilık normoaktif troit nodülü ameliyatında; ılık hipoaktif nodül ile birlikte tiroit isimli organın bir kısmı veya tamamı çıkarılır. Bir çok cerrah, tiroid ılık normoaktif nodül ameliyatı sırasında; aynı seansta, tiroid bezesinin çevresindeki (özellikle serviko-santral) lenf düğümlerini de çıkarır. Patoloji incelemesi yapılır.Etkin bir tedavi yöntemdir.

Ilık normoaktif tiroid nodüllü olan hastalarda; cerrahi tedaviden (tiroid ameliyatından) 7-10 gün sonra hastanın yükselen TSH ve düşen troit hormonunu ayarlamak, yerine koymak ve ortaya çıkan hipotiroidi tablosunu düzeltmek için hastaya tiroid hormonu hapı (ilacı) vermek gerekebilir. Aksi halde yükselen TSH kalıntı tiroid dokusunda yeni tiroit nodülü gelişimine ve hastalığın nüks etmesine neden olabilir. Ancak, ameliyattan sonra tiroit hormon tedavisine, patoloji raporunda hastaya ait çıkarılan normoaktif ılık tiroit nodülünde “tiroit kanseri olmadığı” ortaya çıkınca başlamak daha stratejiktir.

Tiroit ılık normoaktif nodülün cerrahi (troid ameliyatı) ile tedavisinden sonra hastanın belli aralıklarla düzenli doktor kontrolü şarttır. 

Ilık Normoaktif Tiroit Nodülü İçin Pasif Takip

Son yıllarda, etkin tedavi ve erken teşhis nedeniyle tiroid kanserlerinde ölüm oranı azaldıkça, bazı hekim ve araştırmacıların, ılık normoaktif tiroit nodüllerinde pasif takibi bir tedavi seçeneği olarak sunmaktadır. 

Bu konuda geniş tabanlı bir uzlaşı yoktur; karşıt görüşte olan hekim ve araştırmacılar da vardır. Ancak, ılık normoaktif troit nodülünün boyutuna göre, mutlaka ince iğne aspirasyon biyopsisi TİİAB yapılıp tiroit nodülü içine tiroid kanseri olup olmadığını incelemek ve tedaviyi bu aşamadan sonra hastayı pasif takibe almak gerekir.

Anasayfaya dön...