Tiroit İltihapları Tanı ve Tedavisi Ana Prensipleri

Tiroit iltihaplarına tiroidit denir. Tiroit iltihapları (tiroidit’ler); en yaygın tiroid hastalıklarından biridir. Tiroid iltihabı sonucunda tiroid isimli organda geçici veya kalıcı harabiyet, hasar ve hormon üretme fonksiyonunda bozukluğu ortaya çıkabilir. Troid dokusundaki harabiyet sonucunda tiroit’in hormon üretme fonksiyonu bozulabilir. Troid iltihabı tiroidit sonucunda ortaya çıkan harabiyet ve hasar troit hormonu üretiminde yetersizlik (hipotiroidi) veya tiroid hormonu üretiminde fazlalık (hipertiroidi) şeklinde kendini belli eder. Tiroid organında meydana gelen iltihap tiroidit hafif veya orta düzeyde bir şiddete sahipse, tiroit’ten salgılanan troid hormonları bozulmayabilir, tamamen normal olarak kalabilir. 

Tiroit isimli organın 2 tür iltihabı vardır: mikrobik cerahatli tiroid iltihabı (bakteriyel tiroidit) ve mikropsuz cerahatsiz tiroit iltihabı (otoimmün ve non-otoimmün tiroidit).

Tiroid isimli organın en yaygın iltihapları; mikropsuz cerahatsiz tiroit iltihaplarıdır. Bu grup tiroid iltihapları; çok yaygın olarak Haşimoto (halk diliyle Haşimato) hastalığı ve daha seyrek olarak görülen diğer tiroid iltihaplarından ibarettir.

Tiroid iltihaplarının türünü ve kapsamını belirlemeye dönük doğru tanı konulduktan sonra uygulanacak tedavi ile bazı tür tiroit iltihapları iyileşip tiroit hormon bozukluğuna neden olmazken, diğer bazı tiroid iltihapları tiroit hormon bozukluğuna neden olabilir.

Troid iltihabı (tiroidit) tanısı (teşhisi) için ; 

•    Muayene, 
•    Tiroit hormonlarının ölçümü,
    Tiroit otoantikorları ölçümü, 
•    Tiroid ultrasonografisi, 
•    Tiroit sintigrafisi, 
•    Tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi TİİAB (sadece bazı hastalarda)
uygulanır. Ancak diğer tiroit hastalıklarından ayırt etmek için (ayırıcı tanıda) başka bazı ilave testler ve incelemeler de yapılabilir.

Tiroid iltihabı (troidit) tedavisi için;

•    Pasif takip
•    Ameliyatsız ilaçla tedavi
uygulanır. Ancak hastanın klinik durumuna göre ilave tedaviler de uygulanabilir.

 

Not: Bu sayfa henüz tamamlanma, güncellenme aşamasındadır. Bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, eklemeler olabilir.

 

Anasayfaya dön...