Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi

Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (TİİAB)

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB), tiroid nodüllerinin tanısı
nda yaygın olarak ve tiroid iltihaplarının tanısında daha nadiren kullanılan bir yöntemdir. Hastanın nodülüne dışarıdan ince bir iğne sokularak hücre numunesi alınması işlemidir. 

1 cm çapında ve daha büyük tiroit nodüllerinde başarı şansı yüksek bir yöntemdir.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisinin; tiroid ultrasonografisi eşliğinde (aynı anda) yapılması önerilir. Ultrasonografi rehberiliğinde yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisinde; hastanın tiroid dokusu, tiroid nodülü ve iğnenin nodüle girişi canlı olarak takip edilerek bu yöntemin kesinliği artırılabilir. 

Daha da önemlisi; bir çok hayati damar, sinir ve dokunun olduğu boyun bölgesinde; iğnenin bu dokulara zarar vermesini önlemek için iğneyi ultrasonografi ile anlık olarak takip etmek bir çok komplikasyonun önlenmesine katkıda bulunur.  


Tiroid nodülü için yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisini gösteren orjinal çizme resim. Bu orjinal medikal resim, Prof Dr Cumali Aktolun için ressam Aysun Kısaoğulları tarafından yapılmıştır. Tüm telif hakları Prof Dr Cumali Aktolun'a aittir. Bu resim, kaynak gösterilmeden ve yazılı izin alınmadan hiç bir surette kopyalanamaz, hiç bir amaçla basılı veya dijital ortamda kullanılamaz.  Copyright. 

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi; özellikle tiroid papiler kanserlerinin tanısında önemli bir yere sahiptir. Yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi ile elde edilen hücereler, hastada tiroid folliküler kanseri ve tiroid medüller kanseri olup olmadığı hakkında yanıltıcı sonuçlar verebilir.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) ile yeterli miktarda ve doğru hücrelerin alınıp alınmadığının kontrolü için, işlem devam ederken, aynı mekanda histopatoloji incelemesi yapan ekip ve ekipmanın bulunması gerekir. 

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB); ciddi tecrübe ve özen gerektiren bir girişimdir.

Not: Bu sayfa güncellenebilir, bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, ilaveler olabilir.

Anasayfaya dön...