Tiroid Hormon İlaçları

Tiroid Hormon İlaçları

Tiroid hormon yetmezliği olan hastaların belli bir süre veya çoğunlukla olduğu gibi, ömür boyunca tiroid hormon ilacı (tiroid hormon tabletleri) ile tedavisi gerekir. Bu tiroid hormon ilaçları genellikle T4 (tiroksin) şeklindedir. Sentetik ve saf T4 ilaçları; en yaygın olarak kullanılan tiroid hormon haplarıdır.  Hastalar bu ilaçları sabah aç karnına kahvaltıdan 30-45 dakika önce veya gece yatarken alabilir. Tiroid hormon haplarının devamlı ve düzenli düzenli kullanımı gerekir. 

Tiroid Hormon İlaçları Ne zaman Kullanılır?

•    Tiroid ameliyatlarından sonra,
•    Radyoaktif iyot tedavisinden sonra,
•    Tiroid iltihabı tiroidit tedavisi için,
•    Diğer tiroid hormon yetmezliği  hipotiroidi tedavisi için, 
kullanılır.  

T4 formundaki tiroid hormon ilaçları; hekim kontrolü ve kararı ile bebekler ve hamileler tarafından da kullanılabilir.
Tiroid hormon ilaçlarının kullanımıyla ilgili en kritik husus; bu ilaçların dozunun (miktarının) iyi ayarlanması gerektiğidir. Fazlalığı da azlığı da hastada şikayetlere neden olur.

Hiçbir koşulda; hastaların kendi kararı ile tiroit hormon ilaçları kullanılmamalıdır. Troid hormon hapları, ciddi etkileri olan ilaçlardır. Hekimlik bilgisi olmayanların tavsiyesi ile veya hastanın kendi kararı ile kullanıldığında ölümcül yan tesirler çıkabilir. 

Türkiye’de bulunan ruhsatlı tiroid hormon ilaçları: Levotiron tablet, Tefor tablet, Euthyrox tablet.

Anti-tiroid İlaçlar

Antitroid ilaçlar; zehirli guatr tedavisinde kullanılır. Bazı ciddi yan tesirleri vardır. Genellikle, anti-tiroid ilaçlar kesilince bu yan tesirler de geçebilir. Antitroid haplar, aşırı miktarda troid hormonu üreten tiroit bezesini yavaşlatır, hastanın şikayetlerini hafifletir. Anti-troit tabletlerin tedavi edici etksi genellikle geçici olup ilacın kesilmesinden sonra tiroid bezesi tekrardan aşırı miktarda tiroid hormonu üretebilir.

Anti-troit tabletlerin çok uzun süre kesintisiz kullanımı önerilmez; ancak aralıklarla çok uzun süre kullanan hastalara rastlamak mümkündür.

Türkiye’de piyasada bulunan anti-tiroid tabletler: Propycil tablet, Thyrimazol tablet.

 

Not: Bu sayfa güncellenebilir, bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, ilaveler olabilir.

 

Anasayfaya dön...