Tiroid Hormonları

Tiroid Hormonları

“Tiroid hormonları”
olarak adlandırılan hormonlar: T3 ve T4 hormonudur. Bu T3 ve T4 tiroit hormonlarını tiroid isimli organ üretir.

T3 ve T4 isimli tiroid hormonları; insan vücudunda bir çok fonksiyonun düzenli, yeterli ve normal olabilmesi için gereklidir. Tiroid hormonları vücudun çok çeşitli organ, doku ve hücrelerini etkiler. Bu nedenle; tiroid hormon bozukluklarında; hastanın vücudun çok farklı organ ve dokunun fonksiyonunda bozukluklarla ilgili şikayetler ve belirtiler görülür.

Kalp ritmi ve atım hacmi, vücut sıcaklığı, adet düzeni, üreme fonksiyonu, kilo kontrolü, saç ve cildin kalitesi, kas kitlesi, kemik mineral oranı, beyin fonksiyonları, mide ve barsak hareketleri, solunum sayısı tiroid hormonlarının direk etkisine maruz kalan ve tiroid hormonlarının yetersizliği veya aşırı miktarda üretiminde hastalarda şikayet ve belirtilere neden fonksiyonlardır. 

Tiroid isimli organın hormon üretimi; beyindeki hipofiz isimli bölgenin kontrol, denetim ve yönetimi altındadır. Beyindeki hipofiz, tiroid bezesinin kontrolünü, denetimini ve yönetimini; TSH isimli bir hormon aracılığı ile yapar. TSH, tiroid tarafından değil, beyindeki hipofiz tarafından üretilir. TSH; tiroid sitimülan hormon (tiroidi teşvik eden hormon demektir).

Yanlış bir kullanım olarak; halk arasında TSH, bir tiroid hormonu olarak ifade edilir. TSH aslında; tiroid ile ilgili yapılan kan testlerini ifade etmek için kullanılan “tiroid paneli”nin bir parçasıdır.  

Tarama (screening) amaçlı olarak, yani bir insanda tiroit hormon bozukluğu olup olmadığını anlamak için; hastanın kanında sadece TSH ölçümü yeterlidir. Ancak, TSH’ın normal düzeyde olması; hastada tiroid nodülü, tiroid iltihabı ve tiroid kanseri olup olmadığını göstermez.

Not: Bu sayfa güncellenebilir, bilgilerde küçük değişiklikler, düzeltmeler, ilaveler olabilir.

Anasayfaya dön...