Soğuk (Hipoaktif, Cold) Tiroit Nodülleri

Soğuk (Hipoaktif, Cold) Tiroit Nodülleri 

Soğuk tiroit nodüllerine, hipoaktif tiroid nodülleri denir. Soğuk (hipoaktif) troid nodülü teşhisi, sadece tiroit sintigrafisi ile konulur. Yani, soğuk (hipoaktif) tiroit nodülü, aslında sintigrafik bir tanıdır. 

Kanser görülme ihtimali açısından; tiroid soğuk (hipoaktif) nodülleri, en riskli tiroit nodülü türüdür. O nedenle, troit soğuk nodülünün boyutuna göre, mutlaka tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi TİİAB yapılıp tiroid soğuk hipoaktif nodülü içinde kanser olup olmadığını incelemek ve tedaviyi bu aşamadan sonra uygulamak gerekir.

Soğuk hipoaktif tiroit nodülü genellikle hiç belirti veya şikayet vermez; çoğunlukla tesadüfen saptanır. Bazen boyunda tiroit bölgesinde bir şişlik ile kendini belli edebilir. 

Hipoaktif soğuk tiroit nodülü, tiroid hormon bozukluklarına neden olmaz, ancak, bazen tiroit hormon bozukluklarına (hipotiroidi veya hipertiroidi) eşlik edebilir, birlikte görülebilir.

Hipoaktif soğuk tiroit nodülünün teşhisi (tanısı) için ; 

•    Muayene, 
•    Tiroit hormonlarının ölçümü, 
•    Tiroid ultrasonografisi, 
•    Tiroit sintigrafisi, 
•    Tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi TİİAB 

uygulanır. Ancak diğer tiroit hastalıklarından ayırt etmek için (ayırıcı tanıda) başka bazı ilave testler ve incelemeler de yapılabilir.

Soğuk hipoaktif troid nodüllerinin tedavisinde;

•    Cerrahi Tedavi (ameliyat),
•    Pasif takip
uygulanır. Ancak hastanın klinik durumuna göre ilave tedaviler de uygulanabilir.

Soğuk Hipoaktif Tiroit Nodülü İçin Cerrahi Tedavi (Tiroid Ameliyatı)

Tiroid ameliyatı yani cerrahi tedavi; soğuk hipoaktif troit nodüllerinin tedavisinde en sıklıkla uygulanan yöntemdir. 

Hipoaktif soğuk troid nodülü ameliyatında; tiroit soğuk hipoaktif nodülü ile birlikte tiroid isimli organın bir kısmı veya tamamı çıkarılır. Bir çok cerrah, tiroid soğuk nodül ameliyatı sırasında; aynı seansta, tiroidin çevresindeki(özellikle serviko-santral) lenf düğümlerini de çıkarır. Patoloji incelemesi yapılır.Etkin bir tedavi yöntemdir.

Soğuk hipoaktif nodüllü tiroit hastalarında cerrahi tedaviden (tiroid ameliyatından) 7-10 gün sonra hastanın yükselen TSH ve düşen tiroid hormonunu (hipotiroidi) ayarlamak, yerine koymak ve ortaya çıkan hipotiroidi tablosunu tedavi etmek için hastaya tiroid hormonu hapı (ilacı) vermek gerekebilir. Aksi halde, ameliyat sonrasında yükselen TSH, kalıntı tiroit dokusunun büyümesine ve yeni tiroit nodülü gelişimine ve hastalığın nüks etmesine neden olabilir. Ancak, tiroid ameliyatından sonra tiroit hormon tedavisine, patoloji raporunda hastaya ait çıkarılan tiroid soğuk hipoaktif nodülünde “tiroit kanseri olmadığı” ortaya çıkınca başlamak daha stratejiktir.

Soğuk hipoaktif tiroit nodülün cerrahi (tiroit ameliyat) ile tedavisinden sonra hastanın belli aralıklarla düzenli doktor kontrolü şarttır. 

Soğuk Hipoaktif Tiroit Nodülü İçin Pasif Takip

Son yıllarda, erken teşhis ve etkin tedavi ile tiroid kanserlerinde ölüm oranı azaldıkça, bazı hekim ve araştırmacılar, soğuk da olsa tiroit nodüllerinde pasif takibi bir tedavi seçeneği olarak sunmaktadır. 

Tiroid nodülüne dönük tedavi edici hiçbir girişimde bulunmadan yapılan pasif konusunda geniş tabanlı bir uzlaşı yoktur; karşıt görüşte olan hekim ve araştırmacılar da vardır. Ancak, soğuk hipoaktif troit nodülünün boyutuna göre, mutlaka ince iğne aspirasyon biyopsisi TİİAB yapılıp tiroid nodülü içinde tiroit kanseri olup olmadığını incelemek ve tedaviyi bu aşamadan sonra hastayı pasif takibe almak gerekir.

Tiroit soğuk hipoaktif nodülün pasif takibi süresince hastanın belli aralıklarla düzenli doktor kontrolü şarttır. Bu kontrollerde troit nodülünün boyutunun tiroid ultrasonografisi ile ölçülmesi, eğer büyüme varsa hastanın cerrahi tedaviye verilmesi uygun olur. 

Anasayfaya dön...